Budapest VI. Kerületi Kölcsey Ferenc Gimnázium
 

Múltunk

A diáksport egyik megalapozója

A Kölcsey Ferenc Gimnázium történetének egyik legjelesebb és legismertebb testnevelőtanára Bély Miklós volt. A két világháború közötti időszak azon kiemelkedő tanárgenerációjához tartozott, aki gyakorlati és elméleti munkásságával egyaránt igen nagy tekintélyt tudott kivívni magának. E korszakban a tanári karhoz tartozó jeles irodalmárok, nyelvészek és a régiségtudományok művelői mellett testnevelőinkre is igen büszkék lehettünk, hiszen Bély mellett többek között az a Kulitzy Jenő is itt tanított, aki sokszoros magyar bajnok és Európa csúcstartó diszkoszvetőként írta be nevét a magyar sporttörténelembe.

Bély Miklós 1902-ben született Budapesten. Gyermekkorában kezdett el síelni, majd ennek a sportágnak az egyik legelső hazai népszerűsítője és tudora lett. A síelésről tizenéves éveinek elején szertornára váltott, és ebben is elsősorban nem az élsport, hanem az egyéni testedzés lehetősége vonzotta. A testnevelőtanári oklevelét 1921-ben szerezte meg. Több helyen gyakornokoskodott, míg végül 1924-ben a mi gimnáziumunkban kapott rendes tanári kinevezést. Nagy kedvvel és lelkesedéssel vetette bele magát a munkába. Az egészséges életvitel kialakításában alapvető fontosságot tulajdonított az amatőr sportnak, és azon belül is elsősorban az iskolai diáksportnak. Ma ezt úgy mondanánk, hogy a tömegsport elkötelezett híve volt, amelynek egyik legelső elméleti szakemberei közé képezte az idők során magát.

„A testnevelés felülmúlhatatlan tudora”

Első írásai a Testnevelés, a Magyar torna, a Pedagógiai szemle és más korabeli szaklapokban jelentek meg. Legnagyobb visszhangot kiváltó írása ekkoriban az 1929-ben megjelent, a Gimnasztika a kozmetika szolgálatában című műve lett, amellyel hirtelen egy széles női rajongótábort szerzett magának, és persze ennek hatására komoly közérdeklődést is ki tudott váltani a maga számára. Némely korabeli pletykalap arról cikkezett, hogy Bély felfedezte a tartós fogyás, karcsúság és sima bőr titkát, pedig írásában csak arról a ma már közhelynek, akkor viszont még újdonságnak számító kutatásokról értekezett, hogy a rendszeres testedzéssel felnőttkorban is képesek vagyunk fenntartani testünk rugalmasságát és egészségét.

Elméleti írásaival Bély Miklós hamarosan a magyarországi diák- és amatőr sport egyik vezéralakjaként vált ismertté. Fontos pozíciót kapott a Középfokú Iskolák Sportköreinek Országos Központjában (KISOK), majd számos sportbizottság sorai közé is beválasztották. Az 1928-ban megtartott III. Tanügyi Kongresszuson felérték a testnevelési szakosztály vezetőjének, és 1934-ben már a nemzetközi testnevelési kongresszus elnöki pozíciójára is felkérték. Egyre nagyobb hazai és nemzetközi tekintélye ellenére iskolai működését sem hanyagolta el, így a Kölcsey Gimnázium egyik legismertebb és legnépszerűbb tanára lett. Iskolánkban szerzett gyakorlati tapasztalatait 1922 és 1936 között a Középfokú Iskolák Sportköreinek Országos Központjában végzett munkája során, valamint a torna- és síszövetség főtitkáraként kamatoztatta.

A gimnáziumi testnevelés

Még kölcseys tanárként jelentek meg olyan alapvető munkái, mint a Száraz sítréning (1930), A szertornázás ABC-je (1933) és az Olimpiai tornaversenyek (1936) című munkái, amelyeket német, majd később angol nyelvre is lefordítottak, és így a korabeli európai sportelmélet alapvetései közé kerültek. 1936-ban elhagyta iskolánkat, és 1947-ig a pesti egyetem gyakorlóiskolájának (ma Fazekas Gyakorlói Iskola) vezetőtanárának szegődött. A második világháború kitörésekor a jelen szörnyűségei elől a múltba menekült, és ennek eredményeként született meg 1940-ben A gimnáziumi testnevelés című, kortörténeti jelentőségű írása. A világháborút követően is számítottak gyakorlati és elméleti ismereteire, így 1945-ben a Pedagógus Szakszervezet testnevelési tagozatának megszervezője, és egyben első vezetője is lett. 1946-ban a közoktatás és vallásügyi minisztérium felkérésére Bély Miklós készítette el az általános iskolák első testnevelési tantervi útmutatását. Ennek a munkának is köszönhetően 1947-ben kinevezték a budapesti Pedagógiai Főiskola tanárának, majd tanszékvezetőjének. Itt egészen 1955-ig működött, majd a Testnevelési Főiskola (TF, ma: Testnevelési Egyetem) tanára lett. Itt olyan jegyzetek (A testnevelés elméleti ismeretei, Tornaelmélet, Testnevelés és sporttörténet) szerzőjeként szerzett magának becses hírnevet, amelyeken testnevelőtanárok generációi nőttek fel.

Bély Miklóst 1959-ben felkérték, hogy szervezze meg az Egri Tanárképző Főiskola testnevelőtanári képzését. Itt működött 1964-ig, és feladatát a lehető legkiválóbb módon látta el. Ekkoriban született meg a Testnevelési játékok című korszakos jelentőségűnek számító munkája is. 1964-ben visszatért a budapesti Testnevelési Főiskolára, ahol már nyugdíjazásáig dolgozott. Kései korszakának legfontosabb munkája az 1967-ben megjelent Testneveléselmélet című írása lett. Nyugdíjba vonulása után csendesen élt, és 1986 márciusában hunyt el Budapesten. A Kölcseyben tizenkét évig kitartó és szívós munkájával több generáció jellemformáló, meghatározó egyénisége tudott lenni, és ezért máig különösen méltó tiszteletünkre és nagyrabecsülésünkre.

Pivárcsi István

Gimnázium

1063 Bp. Munkácsy Mihály utca 26.  
Email: titkar@kolcsey-bp.hu
Telefon: 311-4684
Fax: 312-1459
Honlap: https://www.kolcsey-bp.hu
OM azonosító szám: 035232

Fenntartó

Belső-Pesti Tankerületi Központ
1071 Budapest, Damjanich utca 6.
Email: belsopest@kk.gov.hu
Honlap: http://kk.gov.hu/belsopest

Copyright © 2024 Budapest VI. Kerületi Kölcsey Ferenc Gimnázium. Minden jog fenntartva.